کمیته تخصصی صدا

مشکل آلودگی صدا جدی‌ترین مسئله ایست که همه مردم به‌صورت عمومی با سطوح بیش از اندازۀ آن تماس دارند. امروزه آلودگی صوتی نسبت به سایر آلودگی‌ها در اولویت پائین تری قرار گرفته است، چرا که خطرات بهداشتی ناشی از آن به سرعت قابل روئیت نمی‌باشد. درعین‌حال با توجه به عوارض ناشی از آن به عنوان یکی از معضلات زیست‌محیطی، کنترل آن از امور مهمی است که اندیشه بسیاری از برنامه ریزان شهری را به خود معطوف ساخته است.

موضوع آلودگي صوتي طي سال‌هاي اخير همواره يكي از نگراني‌هاي شهروندان پايتخت بوده و نپرداختن به آن مي‌تواند معضلات جدي براي سلامت افراد ايجاد كند. «آلودگي خاموش» عنواني است كه محمدعلی نجفي، شهردار سابق تهران در ششمین همايش ملي مديريت صدا و هوا آن را براي آلودگي صوتي نام برد.

در حال حاضر آلودگی صوتی در تهران از مرز هشدار عبور کرده است و از مهم‌ترین منابع آن در درجه اول صدای ناشی از وسایل نقلیه و ترافیک جاده‌ای و بعد از آن صدای ناشی از عملیات ساختمانی است.

اگرچه انسان به صدا عادت كرده و با محيط پر صدا تطابق پيدا مي‌كند، ولي در حقيقت صدا يك عامل خستگي بوده و ظرفيت كار انسان را چه در مشاغل فكري و محتاج به دقت بيشتر و چه در مشاغل بدني و ساده كاهش مي‌دهد. به علاوه بر روي وضع رواني و روحيه شخص اثر كرده باعث پرخاشگری، عدم تطابق انسان با محيط كار و حتي با محيط خانواده و اجتماع نيز مي‌گردد كه نتيجه ‌آن كاهش بازدهی افراد مي‌باشد.

سروصدا بر ميزان عمق خواب و مدت زمان تأثير مي‌گذارد و اثر مطلوب خواب را از بين مي‌برد، اين عمل موجب گرسنگي كاذب و درنتيجه مصرف بيش از حد مواد غذايي مي‌شود. همچنین سروصدا باعث افزايش كلسترول و هورمون كورتيزول خون شده كه افزايش كلسترول باعث بالا رفتن فشارخون و افزايش كورتيزول باعث افزايش استرس و اضطراب مي‌گردد.

از اینرو در کشور کمبود انجمن‌های تخصصی بدین شکل که به صورت خاص به موضوع آلودگی صوتی بپردازد احساس می‌شود. تشکیل چنین انجمن‌هایی فرصت مناسبی است که جامعه علمی و مسئولین مدیریت شهری بیشتر با این نوع از آلودگی و راهکارهای کاهش و پیشگیری از آن آشنا شوند.

هدف از تشکیل کارگروه آلودگی صوتی:

این کارگروه در راستای تشکیل انجمن علمی هوای پاک شکل گرفته است و ضمن کمک به تحقق اهداف انجمن در نظر دارد با کمک حضور نمایندگانی از اساتید دانشگاه، سازمان حفاظت محیط‌زیست، شرکت کنترل کیفیت هوا و دانشجویان مرتبط در زمینه آلودگی صوتی در حد توان اقدامات مؤثری را در راستای حل معضل آلودگی صوتی انجام دهد. از جمله این اقدامات، برگزاری سخنرانی‌ در مجامع علمی، تهیه فیلم ها و بروشورهای آموزشی با هدف افزایش سطح آگاهی مسئولین و جامعه در رابطه با موضوع آلودگی صوتی، بررسی آیین‌نامه اجرایی قانون هوای پاک و ارائه پیشنهادات اصلاحی از طریق نماینده سازمان حفاظت محیط‌زیست به مراجع قانونی ذی‌ربط، برگزاری کارگاه، بحث و بررسی بر روی مواردی که در زمینه آلودگی صوتی مغفول باقی مانده و تعریف پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط در زمینه مذکور و … می‌باشد.